„Touto akvizicí vstupuje naše energetická divize na zahraniční trh. Kromě obrovské investiční příležitosti je to pro nás rovněž příležitost uplatnit naše know-how na větším než českém trhu a diverzifikovat investice i mimo státy EU,“ řekl výkonný ředitel Creditas Jiří Hrouda.

Energetická společnost InterGen je jedním z největších nezávislých výrobců elektřiny na Britských ostrovech. Jeho energetické kapacity mají výkon 2 860 megawattů. Ten je rozložen mezi tři paroplynové elektrárny v různých lokalitách s plynovými turbínami s kombinovaným cyklem a jednu flexibilní elektrárnu s plynovou turbínou s otevřeným cyklem pro poskytování rychlých služeb výkonové rovnováhy. V roce 2021 dosáhla společnost InterGen zisk před zdaněním (EBITDA) 121 milionů liber (asi 3,27 miliardy Kč).Britskou část energetické skupiny InterGen dosud vlastnila spolu s čínskými partnery skupina Sev.en Energy Investments miliardáře Pavla Tykače. Sev.en Energy koupila poloviční podíl v nadnárodní skupině InterGen v roce 2019. Druhou polovinu britského InterGen měly čínské státní energetické skupiny China Huaneng a Guangdong Energy. InterGen provozuje elektrárny také v Austrálii, této části se však transakce netýká.

Skupina Creditas se zaměřuje na dlouhodobé investice, podniká zejména ve finančních službách, energetice a realitách. Před touto akvizicí dosahoval objem jejich aktiv hodnoty kolem 130 miliard korun. Zakladatelem a majoritním akcionářem je Pavel Hubáček. V energetice Creditas působí od roku 2013. Její energetická divize UCED je čtvrtým největším distributorem energií v České republice.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/paroplynove-elektrarny-eph-investice-skupiny-energie.A230126_093844_eko-zahranicni_jla