„Palivem je například obilná a řepková sláma nebo cíleně pěstované energetické plodiny. Ty nakupujeme od takřka dvaceti dodavatelů zejména z kutnohorského regionu,“ uvedl Jiří Kratochvil – provozní ředitel energetické společnosti UCED, která teplárnu na biomasu v Kutné Hoře vlastní a nově ji provozuje pod značkou UCED Bio.

K teplárně je v současnosti připojena jen část Kutné Hory. UCED Bio má však dostatečnou kapacitu na připojení dalších odběratelů. „Máme potenciál k vytápění celé Kutné Hory, a to s výhledem na pět let dopředu. Už nyní evidujeme řadu žádostí na připojení, ať už od institucí, firem nebo domácností. Rádi jim prostřednictvím KH Tebis vyhovíme,“ řekl Jiří Kratochvil.

UCED si jako stabilní dodavatel tepla se šetrným přístupem k životnímu prostředí zakládá na spolupráci s místními firmami i občany. Aby zajistil udržitelnou a cenově dostupnou energii pro všechny odběratele, začal jednu z největších tepláren v České republice modernizovat. „Před několika dny jsme uvedli do provozu nový elektrodový kotel o výkonu 25 megawatt, díky němu můžeme rozšířit dodávku tepla svým odběratelům. Zařízení může zároveň sloužit jako záložní nebo doplňkový zdroj tepla pro část Kutné Hory,“ sdělil provozní ředitel UCED. 

Výroba energie bezodpadovou technologií, která nezatěžuje životní prostředí, je pro UCED cestou budoucnosti. V porovnání s plynem je totiž mnohem výhodnější, a to jak ekologicky, tak ekonomicky. „Dokážeme dodávat levné teplo, které je navíc ekologické a nezávislé na politické situaci v Evropě nebo ve světě. To je dnes obrovská výhoda. Díky tomu lze zajisti provoz i energeticky náročnějších objektů, jako jsou například plovárny, nemocnice, školy a podobně,“ dodal Kratochvil.

 

Author of article
Jiří Kratochvil
Výkonný ředitel